RM024-S10-M-30
Manufacturer
Laird Connectivity
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD ISM > 1GHZ CHIP SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
RM024-S10-M-30 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
RF Family/Standard:General ISM > 1GHZ
Protocol:RAMP
Modulation:FHSS
Frequency:2.4GHz
Data Rate:500kbps
Power - Output:18dBm
Sensitivity:-95dBm
Serial Interfaces:UART
Antenna Type:Integrated, Chip
Utilized IC / Part:-
Memory Size:-
Voltage - Supply:2.3V ~ 3.6V
Current - Receiving:36mA
Current - Transmitting:166mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:Module
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ESP-WROOM-02U (2MB)
ESP-WROOM-02U (2MB)
RX TXRX MOD WIFI CHIP + IPEX SMD
600053
RX TXRX MODULE 802.15.4 CHIP TH
ACM-DB-2U
ACM-DB-2U
INDUSTRIAL WI-FI TRANSCEIVER
SiT5156AECFD-28VT-26.000000F
SiT5156AECFD-28VT-26.000000F
XTAL OSC VCTCXO 26.0000MHZ
RM024-S10-M-30
RM024-S10-M-30