XB24CAPIS-001
Manufacturer
Digi
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
XB24CAPIS-001 PDF
Type Description
Series:XBee® 802.15.4
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
RF Family/Standard:802.15.4
Protocol:-
Modulation:-
Frequency:2.4GHz
Data Rate:250kbps
Power - Output:8dBm
Sensitivity:-102dBm
Serial Interfaces:SPI, UART
Antenna Type:Integrated, Trace
Utilized IC / Part:EM357
Memory Size:-
Voltage - Supply:2.1V ~ 3.6V
Current - Receiving:31mA
Current - Transmitting:45mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:Module
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RFM75-S
RFM75-S
RX TXRX MOD ISM>1GHZ TRC ANT SMD
RX TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD