ALPHA-TRX433S
Manufacturer
RF Solutions
VIGOR # :
Description
RX TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
ALPHA-TRX433S PDF
Type Description
Series:Alpha
Package:-
Part Status:Active
RF Family/Standard:General ISM < 1GHz
Protocol:-
Modulation:FSK
Frequency:433MHz
Data Rate:256Kbps
Power - Output:-
Sensitivity:-
Serial Interfaces:SPI
Antenna Type:-
Utilized IC / Part:-
Memory Size:-
Voltage - Supply:2.2V ~ 3.8V
Current - Receiving:10mA ~ 13mA
Current - Transmitting:13mA ~ 25mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C