XB3-24Z8RS-J
Manufacturer
Digi
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
XB3-24Z8RS-J PDF
Type Description
Series:XBee® 3 Zigbee 3
Package:Tray
Part Status:Active
RF Family/Standard:802.15.4
Protocol:Zigbee®
Modulation:DSSS
Frequency:2.4GHz
Data Rate:250kbps
Power - Output:8dBm
Sensitivity:-103dBm
Serial Interfaces:I²C, SPI, UART
Antenna Type:Integrated, Trace
Utilized IC / Part:EFR32MG
Memory Size:1MB Flash, 128kB RAM
Voltage - Supply:2.1V ~ 3.6V
Current - Receiving:15mA
Current - Transmitting:40mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C