AMW006-3.3.2R
Manufacturer
Silicon Labs
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD WIFI CASTELLTION SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
AMW006-3.3.2R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
RF Family/Standard:WiFi
Protocol:802.11b/g/n
Modulation:-
Frequency:2.4GHz
Data Rate:54Mbps
Power - Output:16dBm
Sensitivity:-94dBm
Serial Interfaces:SPI, UART
Antenna Type:Antenna Not Included, Castellation
Utilized IC / Part:-
Memory Size:1MB Flash
Voltage - Supply:3.3V
Current - Receiving:5.7mA
Current - Transmitting:11.4mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C