AMW136-3.6.3R
Manufacturer
Silicon Labs
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD WIFI TRACE ANT SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
AMW136-3.6.3R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Last Time Buy
RF Family/Standard:WiFi
Protocol:802.11b/g/n
Modulation:CCK, DSSS, OFDM
Frequency:2.4GHz ~ 2.5GHz
Data Rate:65Mbps
Power - Output:18dBm
Sensitivity:-94dBm
Serial Interfaces:ADC, GPIO, PWM, SPI, UART
Antenna Type:Integrated, Trace
Utilized IC / Part:CYW43362
Memory Size:1MB Flash, 128kB RAM
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Current - Receiving:5.7mA
Current - Transmitting:11.4mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C (TA)