0.375-5-CN3490
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
RF EMI SHLD TAPE 15.092'X0.375"
Catalog
RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials
DataSheet
0.375-5-CN3490 PDF
Type Description
Series:CN-3490
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Shielding Tape
Shape:Roll
Length:15.092' (4.60m)
Width:0.375" (9.53mm)
Thickness - Overall:0.002" (0.06mm)
Operating Temperature:-
Adhesive:Conductive, Single Sided
Material:Nickel-Copper (NI/CU) Fabric
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M CN3190 6
3M CN3190 6" X 54.5YD
RF EMI SHLDING SHEET 163.5'X6"
3M AB5050 0.75
3M AB5050 0.75" X 6"-100
RF EMI ABSORBING SHEET 6"X0.75"
RF EMI ECCOSORB 12X12
833 HIGH TEMP' SERIES (.156" (3.
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
346 SERIES (.125" (3.18MM) CONTA