ACS770LCB-100U-PFF-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 100A DC
DataSheet
ACS770LCB-100U-PFF-T PDF
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:100A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:40mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.6%
Voltage - Supply:5V
Response Time:4.6µs
Current - Supply (Max):15mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C