F03P025S05L
Description
SENSOR
DataSheet
F03P025S05L PDF
Sensor Type:Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing:25A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:25mV/A
Frequency:300kHz
Linearity:±0.1%
Accuracy:-
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
Response Time:0.3µs
Current - Supply (Max):35mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C