LA01P046S05
DataSheet
LA01P046S05 PDF
Type Description
Series:LA01P
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:46A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:45mV/A
Frequency:DC ~ 400kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):10mA
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SSA-250
SSA-250
SENSOR CURRENT ISOLATED 250A