ACS724LMATR-65AB-T
Description
CURRENT SENSOR W/COMMON-MODE FIE
DataSheet
ACS724LMATR-65AB-T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:65A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:30.75mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1.5%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TA)
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)