LA03P035S05
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
SENSOR
Catalog
Current Sensors
DataSheet
LA03P035S05 PDF
Type Description
Series:LA03P
Package:Tray
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:35A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:60mV/A
Frequency:DC ~ 300kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):11mA
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C