ACS716KLATR-25CB-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC
DataSheet
ACS716KLATR-25CB-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:25A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:18.5mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±0.25%
Accuracy:±2.9%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):11mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)