ACS37002LMCATR-050B5
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
400KHZ, HIGH ACCURACY CURRENT SE
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS37002LMCATR-050B5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Hall Effect
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:40mV/A
Frequency:400kHz
Linearity:±0.75%
Accuracy:±1.75%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:2.5µs
Current - Supply (Max):18mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TA)
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)