LA03P054S05
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
SENSOR
Catalog
Current Sensors
DataSheet
LA03P054S05 PDF
Type Description
Series:LA03P
Package:Tray
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:54A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:40mV/A
Frequency:DC ~ 300kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):11mA
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
JC10F-025A-V
JC10F-025A-V
CURRENT TRANS J&D 5A 10MM
HX 50-P
HX 50-P
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
CR5410S-20
CR5410S-20
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC