PEC12R-4220F-S0012
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
ROTARY ENCODER MECHANICAL 12PPR
Catalog
Encoders
DataSheet
PEC12R-4220F-S0012 PDF
Type Description
Series:PEC12R
Package:Tray
Part Status:Active
Encoder Type:Mechanical
Output Type:Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution:12
Voltage - Supply:-
Actuator Type:6mm Dia Flatted End
Detent:Yes
Built in Switch:Yes
Mounting Type:PCB, Through Hole
Orientation:Vertical
Termination Style:PC Pin
Rotational Life (Cycles Min):30K
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
725I-20-S-0100-R-OC-1-S-1-SY-N-N
SIZE 25 ENCODER 3/8" DIA. SHAFT
ZSD0600A
ZSD0600A
ROTARY ENCODER MECHANICAL 600PPR
725I-07-S-0200-R-HV-1-S-1-SX-N-N
SIZE 25 ENCODER 1/4" DIA. SHAFT
BP7.5-12-T2-FR
BP7.5-12-T2-FR
BATTERY LEAD ACID 12V 7.5AH
SiT3372AI-1E9-30NU77.760000T
SiT3372AI-1E9-30NU77.760000T
XTAL OSC VCXO 77.7600MHZ LVPECL
PEC12R-4220F-S0012
PEC12R-4220F-S0012
EMM43DTBN-S664
EMM43DTBN-S664
CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.156