15S-19M6-2048NV1ROC-M00
Manufacturer
Encoder Products Company
VIGOR # :
Description
1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 1/4
Catalog
Encoders
DataSheet
15S-19M6-2048NV1ROC-M00 PDF
Type Description
Series:15S
Package:Box
Part Status:Active
Encoder Type:Incremental
Output Type:Open Collector
Pulses per Revolution:2048
Voltage - Supply:5V ~ 28V