LS01-1A66-PA-500W
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
SENSOR LEVEL FLOAT M8
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
LS01-1A66-PA-500W PDF
Type Description
Series:LS01
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (Single Float)
Output Configuration:SPST-NO
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:-
Mounting Type:Free Hanging
Material - Housing & Prism:Polyamide (PA)
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Voltage Rating:200V