FFSMC10C
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
CABLE FLOAT HORZ SPST-NC 10A
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
FFSMC10C PDF
Type Description
Series:FFSMC
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (Single Float)
Output Configuration:SPDT
Current:10 A
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:-
Mounting Type:Cable Mount
Material - Housing & Prism:High Density Polyethylene (PEHD)
Operating Temperature:0°C ~ 55°C
Voltage Rating:110VDC, 250VAC