LS02-1A66-S-500W
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
SENSOR LEVEL FLOAT SPST-NO
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
LS02-1A66-S-500W PDF
Type Description
Series:LS02
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (Single Float)
Output Configuration:SPST-NO
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:-
Mounting Type:Free Hanging
Material - Housing & Prism:Stainless Steel
Operating Temperature:-30°C ~ 80°C
Voltage Rating:180V