SSF67A25B150PM12
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
DL LVL FLOATSW 177MM TOTAL L
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
SSF67A25B150PM12 PDF
Type Description
Series:SSF67PM12
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NC
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.8
Switch Actuation Level:0.984", 5.906" (25mm, 150mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:135°C
Voltage Rating:120VDC, 250VAC