SSV66A813E34NP
Description
VERTICAL FLTSW SS 3/4NPT MNT
DataSheet
SSV66A813E34NP PDF
Type Description
Series:SSV66A-34N
Type:Liquid
Output Type:Switch (Single Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.85
Switch Actuation Level:32" (813mm)
Mounting Type:Male 3/4" (19.05mm) NPT
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:120°C
Voltage Rating:300VAC, 300VDC