RSF66A25B175
Description
FLOATSWITCH VERT 25VA SGL 202MM
DataSheet
RSF66A25B175 PDF
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.85
Switch Actuation Level:1.181", 6.890" (30mm, 175mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:Polypropylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC