FFSMC10BU
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
CABLE FLOAT HORZ SPDT C/O 10A
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
FFSMC10BU PDF
Type Description
Series:FFSMC
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (Single Float)
Output Configuration:SPST-NC
Current:10 A
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:-
Mounting Type:Cable Mount
Material - Housing & Prism:High Density Polyethylene (PEHD)
Operating Temperature:0°C ~ 55°C
Voltage Rating:110VDC, 250VAC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RSF57H100GC
RSF57H100GC
LEVEL SENSOR VERT SPNO 100VA PVD
S285-15
S285-15
COOLANT LEVEL SWITCH 1/2" NPTF
MS20BW
MS20BW
CABLE FLOAT SPST-NC 20A PVC
C315C622J2G5TA7301
C315C622J2G5TA7301
CAP CER 6200PF 200V C0G/NP0 RAD
CONN KEYING PLUG 94V-2 UNI-MATE
FFSMC10BU
FFSMC10BU
CABLE FLOAT HORZ SPDT C/O 10A
CABLE FFC 10POS 1.00MM 12"