RSF166A25B125
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
DL PNT FLOATSWITCH 152MM TOTAL L
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
RSF166A25B125 PDF
Type Description
Series:RSF166
Package:Box
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.85
Switch Actuation Level:1.181", 4.921" (30mm, 125mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:Polyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC