SSV66A141S1GP
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
SWITCH VERT SS G1 MNT
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
SSV66A141S1GP PDF
Type Description
Series:SSV66A-1G
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (Single Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.6
Switch Actuation Level:4.331", 5.512" (110mm, 141mm)
Mounting Type:Male 1" (25.4mm) BSP
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:120°C
Voltage Rating:300VAC, 300VDC