SSV66A35B110SM16
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
SD MNT DUAL SW PNT FLTSW M16
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
SSV66A35B110SM16 PDF
Type Description
Series:SSV66-SM16
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NC
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.75
Switch Actuation Level:1.378", 3.937" (35mm, 110mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:120°C
Voltage Rating:300VAC, 300VDC