PLS-031B-6PAI
Manufacturer
PIC GmbH
VIGOR # :
Description
POWER LEVEL SENSOR
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
PLS-031B-6PAI PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch
Output Configuration:SPST-NC
Current:1.5 A
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:1.22" (31mm)
Mounting Type:Panel Mount, M8 Thread
Material - Housing & Prism:Polyamide (PA)
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Voltage Rating:250VAC