SSV66A35B185SPM12
Description
SD MNT DUAL SW PNT FLTSW M12
DataSheet
SSV66A35B185SPM12 PDF
Type Description
Series:SSV66-SPM12
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NC
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.75
Switch Actuation Level:1.378", 7.283" (35mm, 185mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:120°C
Voltage Rating:300VAC, 300VDC