SSF67A25B125PM12
Description
DL LVL FLOATSW 152MM TOTAL L
DataSheet
SSF67A25B125PM12 PDF
Type Description
Series:SSF67PM12
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NC
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.8
Switch Actuation Level:0.984", 4.921" (25mm, 125mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:135°C
Voltage Rating:120VDC, 250VAC