SSV66A200E1GP
Description
SWITCH VERT SS G1 MNT
DataSheet
SSV66A200E1GP PDF
Type Description
Series:SSV66A-1G
Type:Liquid
Output Type:Switch (Single Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.6
Switch Actuation Level:6.693", 7.874" (170mm, 200mm)
Mounting Type:Male 1" (25.4mm) BSP
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:120°C
Voltage Rating:300VAC, 300VDC