T30SP6LP
Manufacturer
Banner Engineering
VIGOR # :
Description
EZ-BEAM T30 SERIES: POLARIZED RE
Catalog
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
DataSheet
T30SP6LP PDF
Type Description
Series:T30
Package:Box
Part Status:Active
Sensing Method:Retroreflective, Polarized
Sensing Distance:236.220" (6m)
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Response Time:3ms
Output Configuration:PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Light Source:Red LED
Connection Method:Cable
Ingress Protection:NEMA 6P, IEC IP67
Cable Length:78.74" (2m)
Adjustment Type:-
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SENSOR THROUGH-BEAM 250MM PNP DO
E3C-VS1G
E3C-VS1G
SENSOR REFLECTIVE 10MM CH MOUNT