E3AS-HL150LMN M3
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Catalog
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
DataSheet
E3AS-HL150LMN M3 PDF
Type Description
Series:E3AS-HL
Package:Box
Part Status:Active
Sensing Method:Triangulation
Sensing Distance:1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Response Time:1.5ms, 10ms, 50ms
Output Configuration:NPN-NC/NO
Light Source:Red Laser Diode (660nm)
Connection Method:Connector, M8
Ingress Protection:IP67, IP67G, IP69K
Cable Length:11.81" (300.00mm)
Adjustment Type:Teaching Method
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FD-31W
FD-31W
SENSOR REFLECTIVE 80MM M3 DIFFUS