PB10CNT20PC
Manufacturer
Carlo Gavazzi
VIGOR # :
Description
SENSOR THROUGH-BEAM 20M PNP
Catalog
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
DataSheet
PB10CNT20PC PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Sensing Method:Through-Beam
Sensing Distance:787.4" (20m)
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Response Time:3.5ms, 6.5ms
Output Configuration:PNP
Light Source:Infrared (880nm)
Connection Method:Cable
Ingress Protection:IP67
Cable Length:196.85" (5m)
Adjustment Type:Adjustable
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C