LRLE-27-400-R-00-10-A
Manufacturer
H.G. Schaevitz, LLC / Alliance Sensors Group
VIGOR # :
Description
SENSOR LINEAR 406.4MM CABLE
Catalog
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
DataSheet
LRLE-27-400-R-00-10-A PDF
Type Description
Series:LRL-27
Package:Tube
Part Status:Active
For Measuring:Linear Position
Technology:LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:-
Linear Range:0 ~ 406.40mm (0 ~ 16.00")
Output:0 V ~ 10 V
Output Signal:-
Actuator Type:Round Shaft
Linearity:±0.15%
Resistance:-
Resistance Tolerance:-
Voltage - Supply:0V ~ 10V
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Cable
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C