LVE-45-375-R-01-10-S
Manufacturer
H.G. Schaevitz, LLC / Alliance Sensors Group
VIGOR # :
Description
SENSOR LINEAR 381MM CONNECTOR
Catalog
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
DataSheet
LVE-45-375-R-01-10-S PDF
Type Description
Series:LV-45
Package:Tube
Part Status:Active
For Measuring:Linear Position
Technology:LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:-
Linear Range:0 ~ 381.00mm (0 ~ 15.00")
Output:0 V ~ 10 V
Output Signal:-
Actuator Type:Round Shaft
Linearity:±0.15%
Resistance:-
Resistance Tolerance:-
Voltage - Supply:0V ~ 10V
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Connector
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C