RE38L0.5B502
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
Description
SFERNICE TRANSDUCERS
Catalog
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
DataSheet
RE38L0.5B502 PDF
Type Description
Series:REC 38 L
Package:Box
Part Status:Active
For Measuring:Linear Position
Technology:Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:-
Linear Range:0 ~ 12.50mm (0 ~ 0.49")
Output:Resistive
Output Signal:-
Actuator Type:Round Shaft
Linearity:±0.5%
Resistance:5 kOhms
Resistance Tolerance:±20%
Voltage - Supply:-
Mounting Type:Custom
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C