MPS-224TSTP0
Manufacturer
SICK
VIGOR # :
Description
SENSOR LIN 224MM CBL W/CONN
Catalog
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
DataSheet
MPS-224TSTP0 PDF
Type Description
Series:MPS
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:Linear Position
Technology:Magnetoresistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:-
Linear Range:0 ~ 224.00mm (0 ~ 8.82")
Output:Analog Voltage, 4 ~ 20mA
Output Signal:-
Actuator Type:T-Slot
Linearity:-
Resistance:-
Resistance Tolerance:-
Voltage - Supply:15V ~ 30V
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Cable with Connector
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (TA)