P51-10-G-UB-I36-20MA-000-000
Description
SENSOR 10 PSIG20MA 1/8 - 27 NPT
DataSheet
P51-10-G-UB-I36-20MA-000-000 PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Bulk
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:10PSI (68.95kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±2%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 3'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C