P51-2000-A-C-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-2000-A-C-MD-4.5OVP-000-000 PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:2000PSI (13789.51kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - M12 x 1.5
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:MD, 4 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C