P51-300-A-U-D-5V-000-000
Description
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V
DataSheet
P51-300-A-U-D-5V-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:1 V ~ 5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Deutsch, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C