P61-200-S-A-I12-20MA-C
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P61-200-S-A-I12-20MA-C PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:-
Termination Style:12" Integral Harness
Maximum Pressure:600PSI (4136.85kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C