P51-300-G-M-I12-5V-000-000
Description
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G 1-5V
DataSheet
P51-300-G-M-I12-5V-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:1 V ~ 5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - M10 x 1.0
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 1'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C