P51-3000-S-AA-I36-5V-000-000
Description
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 5V 36"
DataSheet
P51-3000-S-AA-I36-5V-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:1 V ~ 5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 3'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C