P51-750-A-AA-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-750-A-AA-I36-4.5OVP-000-000 PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:750PSI (5171.07kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 3'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C