P51-2000-A-AF-MD-20MA-000-000
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-2000-A-AF-MD-20MA-000-000 PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:2000PSI (13789.51kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 9/16" (14.29mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:MD, 4 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C