P51-50-G-T-I36-20MA-000-000
Description
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA
DataSheet
P51-50-G-T-I36-20MA-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:50PSI (344.74kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 3'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C