P61-1000-A-A-I72-4.5V-A
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P61-1000-A-A-I72-4.5V-A PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:1000PSI (6894.76kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:-
Termination Style:72" Integral Harness
Maximum Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C