P51-500-A-S-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT 4-20 MA
DataSheet
P51-500-A-S-P-20MA-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:500PSI (3447.38kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Packard, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C