P51-200-G-E-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF 4-20MA
DataSheet
P51-200-G-E-P-20MA-000-000 PDF
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 3/8" (9.52mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Packard, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C